בלוג

The Connection Between our Mental and Physical Health

הקשר בין הבריאות הנפשית והגופנית שלנו

קשר הגוף-נפש שלנו מתאר את החפיפה בין בריאות נפשית ופיזית. טיפול מלא בעצמנו יכול לשפר משמעותית את הרווחה.

רבים מאיתנו חושבים על הנפש והגוף כשני דברים נפרדים. אנו אפילו מטפלים בהם באופן פרטני, מחפשים רופא לבעיות פיזיות ומטפל בבעיות נפשיות. עם זאת, מדענים מוצאים יותר ויותר חפיפה בין השניים.

נפש בריאה גורמת לגוף שלכם לעבוד טוב יותר, וגוף בריא משפר את הרווחה הנפשית שלכם. יחד, שני האזורים הללו יוצרים יחידה אחת הנקראת חיבור גוף-נפש. חיבור גוף-נפש הוא תת-קטגוריה הנמדדת ב-MHQ (שאלון בריאות הנפש). תחזוקה של מערכת היחסים החשובה הזו יכולה לשפר משמעותית את הרווחה הכללית.

חיבור גוף-נפש בריא משמעותו שאתם יכולים בדרך כלל:

  • לישון טוב בלילה ולהתעורר בתחושת מנוחה
  • לתאם את תנועות הגוף שלכם (כגון תיאום עין-יד טוב)
  • להיות בעלי האנרגיה המנטלית, הרגשית והפיזית הדרושה להשגת משימות יומיומיות
  • להקפיד על הרגלי האכילה שלכם כדי שתוכלו לשמור על משקל גוף יציב ובריא
  • להתמודד עם לחץ בצורה פרודוקטיבית

לחלופין, אם יש לכם קושי בחיבור הנפש והגוף שלכם, אתם עשויים:

  • לסבול לעתים קרובות מהצטננות, שיעול או זיהומים
  • לחוות תסמינים גופניים (כגון בעיות עיכול) ללא סיבה פיזית נראית לעין
  • לחוות מחלה כרונית או כאב תכוף
  • להרגיש עייפים ושחוקים לעתים קרובות
  • לחוות ירידה בחשק המיני

הבנת הקשר גוף-נפש

ישנן דרכים רבות שבהן הנפש והגוף שלכם מתקשרים. דרך אחת היא מערכת היחסים הדו-כיוונית בין בריאות המעיים שלנו לבריאות הנפשית שלנו – אשר מווסת דרך ציר המעי-מוח. כאן הרעיון הוא שהמצב הנפשי שלכם יכול להשפיע על תסמינים פיזיים שאתם חווים במעיים שלכם, ולהיפך, בריאות המעיים שלכם יכולה להשפיע על מצבכם הנפשי.

עדויות אחרות מצביעות גם על קשר חשוב בין תפקוד מערכת החיסון לבריאות הנפש, במיוחד תסמיני מצב רוח המצויים בהפרעות כמו דיכאון. שוב, זה מדגיש את מערכת היחסים ההדדית בקשר הזה – במילים אחרות לא רק מדובר על האופן שבו המצב הנפשי שלכם יכול להשפיע על התפקוד החיסוני שלכם, אלא להיפך, חלק מהעניין הוא גם האופן שבו התפקוד החיסוני שלכם עשוי להשפיע על המצב הנפשי שלכם.

בנוסף, האופן שבו אנו חושבים, מתמודדים ומגיבים ללחץ, והאופן שבו אנו רואים את בעיות הבריאות הגופניות שלנו, יכולים להשפיע על הקשר בין הגוף לנפש שלנו.

לדוגמה, אנשים עשויים להגיב בצורה שונה מאוד לאותם גורמי לחץ. אדם אחד עלול לחוות ביקורת על עבודתו כאתגר לשפר את כישוריו או להוכיח שהמבקר טועה. אדם אחר עשוי להגיב לביקורת דומה בהתנכלות נפשית בעצמו ודאגה מתמדת לגבי ביקורת עתידית. זה עלול להוביל לעלייה בקצב הלב, אכילה לא בריאה או כאבי ראש.

דוגמה נוספת ניתן לראות אצל אנשים שיש להם כאב כרוני. לפעמים אנשים חווים כאב שמופיע לסירוגין או מתמשך אשר נגרם כתוצאה מדאגה פיזית. אם הם מסוגלים לקבל את הכאב כאי נוחות בזמן שהם עובדים על שיפור הבריאות שלהם, סביר יותר שהכאב ישתפר עם הזמן. מצד שני, אם הם הופכים מתוסכלים, ממורמרים ולעתים קרובות כועסים על הכאב, המחשבות והתחושות הללו עלולות למעשה להחמיר את הכאב ולהגביר את תדירותו. התסכול יכול אז למנוע מהם לפעול על מנת להיות בריאים יותר.

מתח מתמיד, בעיות רגשיות והשקפת עולם שלילית כללית יכולים גם להעלות את לחץ הדם, להחליש את המערכת החיסונית ואפילו לקצר את תוחלת החיים.

האם ניתן לשפר את חיבור הגוף-נפש?

שינוי האופן שבו אתם מתמודדים עם בעיות רגשיות ומגיבים לבעיות פיזיות הוא אחת הדרכים היעילות ביותר לשפר את הבריאות הכללית שלכם. אם אתם מתקשים בתחומי רווחה אחרים, כמו מצב רוח והשקפת עולם, קבלת תמיכה יכולה לעזור גם כאן.

סוגים מסוימים של טיפול, כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי, או CBT, יכולים לעזור לכם לשנות דפוסי חשיבה שליליים המחמירים את הרווחה הנפשית. טיפול יכול לעזור לכם להתמודד עם המכשולים שעלולים להפריע למאמציכם לטפל בצרכי הבריאות הגופניים שלכם.

דרכים בסיסיות אחרות לשיפור הרווחה כוללות הקפדה על תזונה בריאה, שינה מספקת ופעילות גופנית סדירה. טיפול בגוף אם כך מגן על הנפש. מחקרים רבים מראים כי הגברת הפעילות הגופנית יכולה להיות יעילה בהקלה על דיכאון עבור אנשים מסוימים. בנוסף ליתרונות הפיזיים הרבים שכולנו מכירים, פעילות גופנית יכולה למעשה לשפר את חיבורי תאי העצב, ולגרום למוח לעבוד טוב יותר.

מחקרים רבים מציינים גם את היתרונות של מיינדפולנס, שיכול לעזור לחווט מחדש את המוח ולשפר את התגובה שלו ללחץ. אלו שמתרגלים מיינדפולנס מדווחים לעיתים קרובות שהם מרגישים פחות אימפולסיביים בתגובתם, מסוגלים להגיב טוב יותר למצבים קשים ופחות לחוצים באופן כללי, גם אם הנסיבות שלהם לא השתנו.

אם אתם חווים תסמינים חמורים, חשוב ליצור קשר עם קופת החולים או הרופא שלכם כדי לדון בכך. שיחה עם מטפל יכולה לעזור לכם לנהל כל מצב בריאותי נפשי שלא טופל, ובמקביל לתמוך בכם בטיפול בבריאותכם הגופנית. אם אתם זקוקים לעזרה בגישה לשירותים, תוכלו ליצור קשר עם המינהל לענייני ניצול לרעה של תרופות פסיכואקטיביות ושירותי בריאות הנפש (SAMHSA) בארה”ב.

ישנן מספר אפשרויות שאתם יכולים להתחיל לבצע היום כדי לשפר את חיבור הגוף-נפש. פעילויות רבות משלבות באופן אסטרטגי פעילויות נפשיות ופיזיות. כמה דוגמאות לפעילויות כוללות יוגה, ריקוד (שעוזר לגוף ולמוח), טאי צ’י, או פשוט הליכה מודעת. אם אתם מוגבלים מבחינת גישה לפעילויות בגלל תקנות לריחוק חברתי באזור שלכם, שקלו לקחת שיעורים זום, לנסות פעילות חדשה לגמרי או לעקוב אחר סרטון אימון מהנה באינטרנט. זהו עשוי להיות הזמן החשוב ביותר לטפל היטב בבריאות הנפשית והפיזית שלכם.