בלוג

Understanding Mood and Outlook

הבנת מצב הרוח והשקפת העולם

האופן שבו אנו מתמודדים עם רגשות ומכשולים משפיע על הרווחה הכללית שלנו ועל השקפת החיים שלנו.

כולנו פגשנו או התבוננו באנשים המפגינים נחישות בלתי מעורערת. לא משנה אילו דברים נוראים קורים להם, הם ממשיכים לרדוף אחרי המטרות שלהם, לכאורה ללא חשש. אמנם ייתכן שהם מתקשים מאחורי הקלעים יותר ממה שאנו מבינים, אך ייתכן שיש להם גם חוסן טבעי שדוחף אותם להתקדם קדימה.

כולנו חווים שינויים במצב הרוח מדי פעם. בין אם זה הזמן בחודש, תחושת רעב או עייפות, או מריבה עם חבר/ה, כל אלה יכולים להשפיע על ההרגשה שלנו. מצב הרוח הכללי שלנו נמצא בקשר ישיר עם האופן בו אנו מתמודדים עם אירועי החיים הקטנים והגדולים הללו, ואיך אנחנו מנהלים את הרגשות הקשורים אליהם. ההשקפה שלנו על החיים קשורה גם ברגשות שלנו, ומשפיעה על האופן שבו אנו רואים את העתיד, ואיך אנו מרגישים כלפי העולם באופן כללי.

יחד, אלה מרכיבים את תת-הקטגוריה של מצב הרוח והשקפת העולם של ה-Mental Health Million MHQ (שאלון בריאות הנפש). בעוד שלחוות רגשות זה נורמלי ובריא, לחלק מהאנשים קל יותר לווסת את הרגשות וההתנהגויות שלהם מאשר לאחרים. אנשים עם ציון MHQ בריא במצב רוח והשקפת עולם, מסוגלים לעשות את הפעולות הבאות:

  • לשלוט בהתנהגויות ובתגובות שלהם גם כאשר הם מרגישים רגשות חזקים ולהגיב בשלווה למצבי לחץ.
  • לשמור על אופטימיות וליצור משמעות חיובית מתוך אכזבות, או להציג את הייאוש בצורה חיובית יותר.
  • להתאושש אחרי כישלונות.

אלו עם ציון מצב רוח והשקפה נמוך יותר עשויים:

  • לחוות פחדים, דאגות, חרדות או פאניקה באופן קבוע.
  • להתקשות בשליטה ברגשותיהם ולעתים קרובות להרגיש מוצפים מהם.
  • לחוות תסמינים גופניים תכופים כמו בעיות קיבה, או לחוות בעיות סומטיות כמו מחלות תכופות ללא סיבה נראית לעין.
  • להאשים את עצמם בדברים שאינם אשמתם.

השפעות על מצב הרוח וההשקפה

הרבה דברים יכולים להשפיע על מצב הרוח והשקפת העולם שלנו. גורמים ביולוגיים וגנטיים, אישיות הליבה שלנו, מערכות יחסים עם משפחה או עמיתים לעבודה, הסביבה בה אנו חיים, חוויות החיים ואירועים המתרחשים בעולם כולם יכולים להשפיע.

האופן שבו אנו מתמודדים עם רגשות, וכיצד אנו רואים את העולם, משפיע על כל תחום אחר בחיינו. אם אתם חווים ייאוש כל הזמן, הנטייה שלכם לרדוף אחרי מטרות או אפילו להציב לכם מטרות בחיים פוחתת משמעותית. אם אתם חווים לעיתים קרובות קושי בניהול רגשות, אתם עלולים לפגוע במערכות היחסים שלכם או לחוות קושי במילוי תפקידים שבאחריותכם. תחושת לחץ מתמדת יכולה גם להפוך אתכם לפגיעים יותר למצבי בריאות פיזיים.

לחילופין, היכולת להתמודד עם העליות והמורדות של החיים משקפת חוסן. גם כשיש אכזבות, אנשים בעלי חוסן גבוה יותר יכולים לקום בחזרה על הרגליים, לנסות שוב, ולהציב מטרות חדשות. אפילו אירועים הרסניים ביותר יכולים להוביל אצלם בסופו של דבר לתשוקות חיים חדשות, להכרת תודה, ולהרגשה שהחיים משמעותיים יותר.

האם ניתן לשנות את הציון שלי?

למרבה המזל, מצב רוח והשקפת עולם הם תחום שאנחנו יכולים לשפר ולשנות. אם קיבלתם ציון גבוה ואתם רוצים לשמר אותו, המשיכו לבצע פעילויות לטיפול וטיפוח עצמי. שמרו על התמיכה החברתית שלכם, גם אם היא צריכה להיעשות מרחוק, ודאגו לתחומי רווחה אחרים.

כדי לשמר או להעלות ציון בינוני במצב רוח והשקפת עולם, שקלו לנסות פעילויות חדשות, או להחיות תחומי עניין ותחביבים ישנים שמעניקים לכם שמחה וסיפוק. שנו את המיקום הפיזי שלכם במידת האפשר (גם אם זה אומר פשוט טיול קצר בחוץ פעם ביום) ולמדו על כלים של חשיבה חיובית וכלי מיינדפולנס. ייעוץ וטיפול עשויים לעזור בזיהוי דפוסי חשיבה שליליים ואמונות שליליות מאתגרות לגבי עצמכם. כמו כן שפרו או הקפידו על טיפול עצמי פיזי באמצעות אכילה בריאה ופעילות גופנית, עדיף בחוץ בטבע אם אפשר, מה שיכול לחזק ולהעלות את מצב הרוח והשקפת העולם שלכם. והכי חשוב, הקפידו לישון מספיק.

ציונים שליליים בקטגוריה זו יכולים לשקף טראומה מהעבר, מצבי דיכאון חמורים, או אפילו מצבים נוירולוגיים שאינם מאובחנים ועשויים להשפיע על העצמי החברתי שלכם ועל הדחף והמוטיבציה שלכם.

זה יכול גם לבוא לידי ביטוי במחשבות או התנהגויות אלימות או אובדניות. אם יש לכם מחשבות על התאבדות, פגיעה עצמית או אלימות, עליכם לפנות מיד לעזרה. צרו קשר עם הרופא הפסיכיאטר או המטפל שלכם, ובקרו ב״קו החיים למניעת התאבדות״ לקבלת תמיכה.

ראו מאמר בנושא: ציון MHQ שלילי הוא סימן לפנות לעזרה רפואית.

מצב הרוח והשקפת העולם הם אחד הגורמים החשובים ביותר המשפיעים על חיינו, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך, אשר מעניקים לנו שמחה ואושר ומציידים אותנו בחוסן מול מצוקה. העמדתם בראש סדר העדיפויות, היא צעד חשוב לחיים חיוביים ומהנים.