בלוג

Fulfilling our Goals and Dreams Depends on our Drive and Motivation

הגשמת המטרות והחלומות שלנו תלויה בדחף ובמוטיבציה שלנו

היכולת שלנו להשיג מטרות תלויה בדחף ובמוטיבציה שלנו. טיפול בבעיות נסתרות לעין וטיפוח התשוקות הטבעיות שלנו יכולות להיות מועילות.

מהי המטרה הכי גדולה שהשגתם בחייכם? יש אנשים שישלפו תשובה מהירה לשאלה זו. הם עשויים לענות שהם סיימו תואר אקדמי, גידלו ילד או קנו בית. דוגמאות אחרות עשויות להיות פחות נפוצות, אך יכולות לכלול סיום מרתון מקומי, ללמוד לנגן על כלי נגינה או התגברות על קושי בחיים כמו מחלה או פציעה.

אף אחת מהמשימות או המטרות הללו אינן קלות. אנשים לא משיגים אותן פשוט כי הם חיו את חיי היום יום שלהם וישבו לצפות במה קורה. עמידה במטרה דורשת עניין או צורך, התמדה, סקרנות, אנרגיה ומוטיבציה. הנכונות והיכולת להשלים את הצעדים לקראת מטרות אלו מרכיבות את הדחף והמוטיבציה שלנו.

דחף ומוטיבציה הן אחת מתתי הקטגוריות הנמדדות ב-Mental Health Million MHQ (שאלון בריאות הנפש). אדם בעל דחף ומוטיבציה בריאים מסוגל:

  • ליזום ולהתמיד במשימות ובפעילויות קשות עד להשלמתן
  • להפגין סקרנות, עניין, התרגשות, והתלהבות מהעולם הסובב אותו
  • להתגבר על אתגרים והסחות דעת שמפריעות למטרות שלו

לכולנו יש משימות בחיים שלא סיימנו מסיבה כזו או אחרת. אבל אם אתם סובלים מבעיה כרונית עם אי השלמת יעדים ופרויקטים, ייתכן שאתם מתמודדים עם מוטיבציה נמוכה. במקרים מסוימים, המצבים הבאים עלולים להפריע לדחף ולמוטיבציה:

  • נסיבות אישיות (כגון בעיות אישיות בבית, או בעיות ציבוריות בקהילה או באזור שלכם)
  • טראומות מהתקופה האחרונה או מהעבר שגורמות לכם מצוקה או הסחת דעת
  • בעיות בריאות גופניות הגורמות להסחת דעת או לייאוש
  • התמכרויות השולטות באופן שבו אתם מעבירים את הזמן שלכם, כמו בעיות עם התמכרות לחומרים, משחקי וידאו או הימורים

קשיים בפתרון בעיות

אם אתם מוצאים את עצמכם מתחבטים בבעיות הקשורות לדחף ומוטיבציה, זיהוי הגורמים המשפיעים וקבלת תמיכה יכולים לעזור. לדוגמה, לאנשים רבים עם בעיות דיכאון יש דחף נמוך. אחת השאלות הנפוצות שמטפלים שואלים את המטופלים היא אם חווים עניין מופחת בדברים מהם נהנו בעבר. שיחה עם רופא או מטפל על תחושות אלו יכולה להיות מועילה כדי להבין את המצב. לאחר מכן תוכלו להתחיל לטפל בבעיה.

טיפול בתחומים אחרים של רווחה יכול גם לעזור בפתרון בעיות דחף ומוטיבציה. למצב הרוח והשקפת עולם ולחיבור גוף-נפש יש קשר ברור לדחף ולמוטיבציה, למשל.

אם קיבלתם ציוני MHQ שליליים בדחף או במוטיבציה, עליכם לפנות לרופא או ליועץ מוסמך. איש מקצוע יכול לעזור לכם להעריך את המצב ולהבין מה קורה. בארה”ב, אתם יכולים ליצור קשר עם המינהל לענייני ניצול לרעה של תרופות פסיכואקטיביות ושירותי בריאות הנפש (SAMSHA). אם יש לכם מחשבות אלימות או אובדניות, עליכם לפנות לשירותי החירום באזור שלכם, וכן לרופא או מטפל, ולבקר ב”קו החיים למניעת התאבדות” לקבלת תמיכה.

ראו מאמר בנושא: ציון MHQ שלילי הוא סימן לפנות לעזרה רפואית.

הגברת הדחף והמוטיבציה

אם אתם פשוט מחפשים לשמר או לשפר את הדחף והמוטיבציה שלכם, לא חסרים טיפים ועצות. רוב תעשיית העזרה העצמית והאימון בנויה סביב הרעיון הזה בדיוק.

מחקרים רבים התמקדו בחשיבותה של מוטיבציה פנימית וחיצונית. על פי שני חוקרי פסיכולוגיה חיובית (סטפנו די דומניקו וריצ’רד ריאן), אנשים עם מוטיבציה פנימית “עוסקים בפעילות כי הם מוצאים אותה מעניינת ומספקת מטבעה”. כאשר אנשים מונעים על ידי גורמים חיצוניים, הם משלימים פעילות כי הם רוצים “להשיג פרס, להימנע מעונש או להשיג תוצאה כלשהי הנחשבת מוערכת.”

לדוגמה, סנדרה עשויה להיות בעלת מוטיבציה פנימית ללמוד שפה חדשה כי היא אוהבת בלשנות, אך בעלת מוטיבציה חיצונית ללכת לעבודה שהיא לא אוהבת כי היא צריכה לשלם את החשבונות. רוב המומחים מסכימים שאנו זקוקים למוטיבציה פנימית וחיצונית כאחד כדי להצליח במטרות חיינו, למרות שחלק מאמינים שהמניעים הפנימיים הם אלו שמחזיקים לאורך זמן.

אם אתם רוצים להגביר את המוטיבציה הפנימית שלכם למשימות שנראות לכם משעממות, אולי כדאי לשקול לקשור משימות קצרות טווח פחות נחשקות, למטרות ארוכות טווח. לדוגמה, הגעה לעבודה שאינכם אוהבים מדי יום עשויה לעזור לכם לקבל המלצה טובה בהמשך הדרך לעבודה טובה יותר שמעניינת אתכם. שימו לכם תזכורת לכך כאשר אתם משתעממים או מיואשים בעבודה. באופן דומה, קבלת ציון עובר בקורס השכלה כללית כמו אלגברה עשויה לעזור לכם לסיים תואר בהיסטוריה שחשוב לכם, גם אם קורס האלגברה נראה לגמרי לא קשור.

כולנו מתקשים מדי פעם עם דחף ומוטיבציה. לחוות הסחת דעת מדי פעם או שינוי ברמת המיקוד הם נורמלים. אם אתם מוצאים את עצמכם מתקשים להתמקד בתדירות גבוהה יותר, ואתם רוצים לשפר את ציון ה-MHQ שלכם, טיפול בבעיות הרווחה הבסיסיות וזיהוי המניעים הפנימיים שלכם יכולים לעזור.