בלוג

Therapist giving advice

ציון MHQ שלילי הוא איתות לפנות לעזרה רפואית

ציון MHQ שלילי מצביע על מצב בריאותי נפשי חמור. כאן תמצאו את כל מה שאתם צריכים לדעת וכיצד לקבל עזרה.

ציונים שליליים ב-MHQ (שאלון בריאות הנפש) מצביעים על כך שאתם עשויים להתמודד עם, או בסיכון למצב בריאות נפשי חמור. במצב זה, אם אדם לא נבדק ומאובחן, זה עלול להוביל לתוצאות חמורות בחיים, ואף יכול להיות מסכן חיים. חשוב לפנות לעזרה. הנה כמה גורמים פוטנציאליים לציון רווחה נפשית שלילי:

 • מצב גנטי שמשפיע על התפקוד שלכם
 • תופעות לוואי של תרופות מזיקות
 • בעיה נוירולוגית נסתרת
 • השלכות כתוצאה מתאונה, כגון פגיעת ראש
 • טראומה בחיים

אלו רק כמה בעיות אפשריות שעשויות להוביל לציון שלילי. עם זאת, רק איש מקצוע שמבצע הערכה מלאה יכול לומר בוודאות.

חשוב לפנות לעזרה רפואית

איש מקצוע מוסמך לבריאות הנפש יכול לעתים קרובות לעזור לכם לנהל, לסייע בנסיגה של בעיות או לחסל אותן. עם זאת, גם כאשר הם מודעים לבעיות חמורות, אנשים רבים כלל לא מבקרים אצל מטפל בבריאות הנפש, אולי בגלל פחדים, הימנעות, סטיגמות או מחסור במשאבים. למעשה, 44% מהאנשים שנמצאים בקטגוריה של אדם במצוקה או מתקשה מדווחים שהם לא ביקשו עזרה. למרבה הצער, זה אומר שהאתגרים עשויים להחמיר בהדרגה עם הזמן.

אתגרי בריאות הנפש במצוקה יכולים להיות מתישים ולעתים קרובות דורשים בחינת אפשרויות מרובות וניהול מתמשך. מה שמתאים לאדם אחד אולי לא יעבוד עבור אחר. עם זאת, אנשים רבים מגלים כי פנייה לתמיכה רפואית שווה את המאמץ. בארה”ב, יותר מ-40% מהאנשים ניגשו לטיפול, ואחד מכל שישה נוטל תרופות פסיכיאטריות מסוג כלשהו. אנשים רבים הבינו שאנחנו לא תמיד יכולים לשפר את מצבנו לבד. הנה כמה דרכים שבהן עזרה מקצועית יכולה לעשות את ההבדל:

 1. מניעת סיבוכים. בעיות נפשיות מסוימות יכולות להתפתח לבעיות התמכרות, התנהגויות אובדניות, תוקפנות או התבודדות. איש מקצוע מוסמך מכיר את התחומים הללו ויכול לסייע בטיפול או במניעת בעיות.
 2. אבחון מצבים רפואיים. כאמור, לפעמים לבעיות נפשיות עשויות להיות גורם פיזי. זיהוי מחלת רקע אפשרית וטיפול בה עשויים להציל חיים.
 3. שיפור איכות החיים. MHQ שלילי אולי מודד את מה שאתם כבר יודעים – שהחיים יכולים להיות מאבק. והמצב יכול להיות מסובך יותר אם מוסיפים לדאגות אירועים שמתרחשים סביב העולם. מטפל מוסמך לבריאות הנפש יכול לעזור לכם לטפל, לנהל ובמקרים מסוימים אף להעלים בעיות פסיכיאטריות. טיפול לרוב יכול להוביל לשיפור מערכות היחסים, שביעות רצון מהחיים ויכולת מוגברת לזהות ולעמוד במטרות חיים.

ראו מאמרים בנושא: הבנת מצב הרוח והשקפת העולם ומה זה העצמי החברתי?

סימני אזהרה הדורשים עזרה מיידית

בעוד שעבודה עם רופא או יועץ היא המפתח לטיפול בבעיות נפשיות, ישנם מקרים שבהם לא כדאי לחכות לפגישה, ובמקום זאת לנקוט בפעולה מיד. מצבים אלו כוללים:

 • שינוי פתאומי במצב הנפשי. אם שמתם לב לשינוי חדש או פתאומי במצב הנפשי, או שאחרים שמו לב אליו והסבו את תשומת ליבכם אליו, יש להתקשר לרופא או לשירותי החירום מיד. זה יכול להיות סימן אזהרה למשהו רציני יותר, ופנייה לעזרה מיידית יכולה לעשות את ההבדל ולהציל חיים.
 • מחשבות על התאבדות או פגיעה עצמית. אם חשבתם לפגוע בעצמכם או להתאבד, אתם לא לבד. לאנשים רבים יש את המחשבות האלה, אבל הן לא משהו שאפשר להתמודד איתו לבד. צרו קשר עם שירותי החירום המקומיים שלכם, או בקרו כאן כדי ליצור קשר עם קו החיים למניעת התאבדות. כמו כן, עליכם לפנות לרופא שלכם, למטפל או לשירותי בריאות הנפש אחרים באזור שלכם לקבלת תמיכה ארוכת טווח.
 • מחשבות על פגיעה באחרים. בדומה למחשבות אובדניות, לחלק מהאנשים יש לפעמים מחשבות על רצון לפגוע באחרים. זה יכול להיות גם סימן למחלת נפש, או אפילו תופעת לוואי תרופתית, וכדאי לפנות מיד לרופא או למטפל מקומי כדי לקבל עזרה בהתמודדות עם זה. אם אתם מתכננים איך לפגוע במישהו, פנו לשירותי החירום המקומיים שלכם.

אפשרויות לתמיכה מקצועית

אם אינכם מתמודדים עם סכנה מיידית, אז השלב הבא הוא לקבוע תור לאיש המקצוע המתאים. הנה כמה אפשרויות:

 • שוחחו עם רופא המשפחה שלכם. הרופא שלכם יכול להעריך את מצבכם, לטפל במצבים פיזיים ובסיכונים ולהפנות אתכם למומחה מתאים.
 • קבעו תור לפסיכיאטר. פסיכיאטרים ואנשי מקצוע רפואיים מוסמכים אחרים עשויים לרשום תרופות במידת הצורך, או להפנות אתכם למומחה אחר. זה יכול להיראות מפחיד, אבל זכרו שאחד מכל שישה אנשים בארה”ב בלבד לוקח תרופות פסיכיאטריות, כך שזה לא נדיר, ויכול לעשות הבדל גדול. תוכלו גם לבחון אפשרויות לטיפול פסיכיאטרי אונליין, כגון טלפסיכיאטריה, שהן חסכוניות יותר.
 • קבעו תור עם מטפל. מטפלים רבים יכולים לספק הערכת בריאות נפשית מלאה או לעזור לכם עם תוכנית טיפול או להפנות אתכם לרופא או יועץ מומחה.

אם אין לכם גישה לאנשי מקצוע מקומיים, ייתכן שתוכלו לקבל עזרה באמצעות שירותי בריאות טלפונית. בארה”ב, אתם יכולים להתקשר לקו העזרה של המינהל לענייני ניצול לרעה של תרופות פסיכואקטיביות ושירותי בריאות הנפש SAMHSA בטלפון 800-662-4357.

על אף שפנייה לסיוע עשויה להיות מאיימת, זכרו שאינכם במסע הזה לבד, ופעולה מיידית יכולה לשפר את חייכם.