בלוג

Group of friends

מהו העצמי החברתי?

במאמר זה נדבר על האני החברתי שלכם, מה זה אומר, ולמה הוא עושה את ההבדל בחייכם.

בואו ניקח יום טיפוסי. אתם עשויים ליצור אינטראקציה עם בני משפחה, חברים במדיה החברתית, לקיים פגישה עם בוס או עמית לעבודה ולדבר עם מישהו/י שאתם מעוניינים לצאת איתו/ה. כל הרגעים הללו, ואיך אנחנו מרגישים לגבי עצמנו במהלכם, מרכיבים את האני החברתי שלנו.

העצמי החברתי מתייחס לאופן שבו אנו תופסים את עצמנו ביחס לאחרים. הוא כולל את היכולות שלנו בבניית מערכות יחסים, אמפתיה ותקשורת. עצמי חברתי בריא, או לא כל כך בריא, ישפיע גם על הרווחה הנפשית הכללית שלכם ועל היכולת לעמוד ביעדי החיים. הסיבה לכך היא שחלק גדול מהעולם שלנו הוא חברתי וכרוך באינטראקציות עם אחרים.

העצמי החברתי הוא אחד מתתי הקטגוריות הנמדדות ב-Mental Health Million MHQ (שאלון בריאות הנפש). הנה כמה דברים שאדם עם עצמי חברתי חיובי עשוי לחוות:

  • תחושת ערך עצמי בריאה כולל דימוי גוף.
  • קשרים חזקים וקשרים רגשיים עם חברים ובני משפחה.
  • סיפוק והנאה מקרבה פיזית במערכות יחסים.
  • יכולת לתקשר בצורה יעילה ומתאימה עם אנשים מילולית ולא מילולית.
  • אמפתיה והבנה של נקודות המבט של אנשים אחרים.

קחו בחשבון את תחומי החיים הרבים שהמיומנויות הללו יכולות לעזור בהם. אם אתם מרגישים יותר בטוחים בעצמכם, סביר יותר שתיזמו מערכת יחסים, ראיון לעבודה, או תציבו מטרה חדשה בחיים. הרגשת נוחות עם קשרים רגשיים ואינטימיות יכולה לשפר מערכות יחסים ולהפחית מתח ותחושות של חוסר ביטחון. ביטחון עצמי עשוי גם לעזור לכם להציב גבולות, לעמוד על שלכם ולבקש עזרה כאשר הצרכים שלכם אינם נענים.

ראו מאמר בנושא: הבנת מצב הרוח והשקפת העולם.

מה לגבי הציון שלי?

ציון עצמי חברתי גבוה יותר ב-MHQ משקף שביעות רצון גבוהה יותר מעצמנו ומהיכולת שלנו לשגשג בעולם. בעלי ציונים גבוהים מסוגלים להישאר במסלול, להיות קשובים לעצמם ולאחרים ולהמשיך להעמיד את העצמי החברתי שלהם בראש סדר העדיפויות.

כדי לשמור או להעלות ציון עצמי חברתי בינוני, המשיכו ללמוד על קשרים בריאים ולתרגל פנייה לאחרים. למרות שההזדמנויות עשויות להיות מוגבלות בגלל תקנות ריחוק חברתי, עדיין יש סיכוי לתקשר פנים אל פנים עם אחרים באמצעות כלים כמו זום. שירותים מקומיים רבים התאימו את עצמם לאירועים וירטואליים בלייב. יש יותר ויותר הזדמנויות יצירתיות לתקשר עם עמיתים. אתם יכולים גם לעשות שימוש בחומרים לעזרה עצמית, שיעורים ומשאבים בחינם באינטרנט.

אלו עם ציונים בינוניים או נמוכים יותר בעצמי החברתי עשויים להתקשות בחלק מהתחומים לעיל, ולהתקשות בעבודה, עם בני המשפחה ובמערכות יחסים אחרות. טיפול עשוי לעזור לכם לזהות את התחומים שבהם אתה מתקשים, לקבל תובנות טובות יותר על עצמכם וללמוד דרכים לשפר את האני החברתי שלכם. לדוגמה, טיפולים קוגניטיביים יכולים לעזור לכם לזהות את מקור המחשבות המפריעות לתפקוד החברתי שלכם, ולפתח דרכים חדשות של חשיבה ואינטראקציה. שינויים קטנים יכולים לעשות הבדל גדול.

ציונים שליליים בקטגוריה זו של ה-MHQ יכולים להצביע על בעיות מסוכנות יותר, כגון התנהגויות מאיימות, הרסניות או אלימות, או מחשבות על פגיעה עצמית והתאבדות. אם זה המקרה, עליכם לפנות מיד לעזרה. צרו קשר עם רופא המשפחה שלכם, או עם מטפל, ובקרו ב”קו החיים למניעת התאבדות” לקבלת תמיכה.

ראו מאמר בנושא: MHQ שלילי הוא סימן לפנות לעזרה רפואית.

מדיה חברתית: מועילה או מזיקה?

אנשים רבים תוהים אם שימוש ברשתות החברתית השפיע על התפיסות העצמיות שלנו. בהתחשב בנסיבות, האם מדיה חברתית טובה יותר מהאלטרנטיבה (מפגש פנים מול פנים), שעשויה להיות מגבילה מבחינת כמות האינטראקציות שלכם עם אחרים? באופן אנקדוטי, מטופלים מרבים לדון במתח הקשור לשימוש במדיה חברתית, במיוחד בקבוצות גיל צעירות יותר. עם זאת, הם גם מדווחים שהם היו מתקשים לשמור על קשר עם חברים או עמיתים אם הם לא היו פעילים ברשתות המדיה החברתית.

מחקר בנושא זה, שנערך לפני המגיפה, הציג תוצאות מעורבות ועדיין נתון לוויכוח. ניתוח אחד של יותר מ-100 מחקרים מצא שבסך הכל נראה כי אתרי רשתות חברתיות בממוצע משפיעים לרעה על ההערכה העצמית. עם זאת, ייתכן שאלו שכבר יש להם הערכה עצמית שלילית משתמשים ברשתות חברתיות כתחליף, לפי מחברי המחקר. לאנשים מסוימים יתכן שיהיה קל יותר לקיים אינטראקציה מקוונת מאשר באופן אישי פנים מול פנים. אנחנו גם לא יודעים עדיין כיצד השפעת המדיה החברתית עשויה להשתנות עקב מגבלות הריחוק החברתי בזמן המגיפה.

החדשות הטובות הן שהתפיסה העצמית שלכם ודרך האינטראקציה שלכם בעולם אינן חקוקות בסלע. אם תעבדו על להבין את עצמכם ואחרים טוב יותר, תאתגרו את המחשבות וההתנהגויות שלכם ותפנו לקבלת עזרה במידת הצורך, אתם יכולים להגן ולשפר את העצמי החברתי שלכם, ולאפשר לכם לשגשג בעולם המורכב מבחינה חברתית שלנו.