בלוג

Our Everyday Tasks Depend on Core Cognition

המשימות היומיומיות שלנו תלויות בקוגניציה

קוגניציה משפיעה על התפקוד הבסיסי שלכם כמו זיכרון, תשומת לב ואינטראקציות יומיומיות בעולם. כדי להגן ולשפר את הקוגניציה שלכם, חשוב להבין איך היא עובדת.

אם אי פעם התבוננתם בתינוק שלומד מיומנויות חדשות, כמו דיבור או תגובה לצלילים, הייתם עדים להתפתחות הקוגניציה. זוהי מערכת היכולות שבבסיסה מאפשרת לנו לתפקד באופן עצמאי בעולם. היא כוללת פעילויות מנטליות כמו קשב, זיכרון, למידה ושליטה עצמית.

קוגניציה היא אחת מתתי הקטגוריות הנמדדות ב-Mental Health Million MHQ (שאלון בריאות הנפש). יכולות אלו הן אבני הבניין לתפקוד ברמה גבוהה יותר.

בעלי קוגניציה בריאה מסוגלים:

  • להפגין שליטה עצמית במחשבות ובפעולות שלהם
  • ללמוד ולבצע מיומנויות חדשות
  • לנסח ולהביע את עצמם ולתקשר עם אחרים
  • לשמור מידע חשוב בזיכרון
  • להתמקד במשימות בסיסיות ולשים לב למה שקורה סביבם

לחלופין, אם יש לכם בעיות בתחום זה, אתם עשויים:

  • לסבול מהתנהגויות כפייתיות
  • להתקשות בלהירגע או להיות בשקט, גם כאשר זה נדרש
  • לשמוע, לראות, להרגיש, להריח או לטעום דברים שאנשים אחרים לא חווים (הזיות)
  • לחוות רגעים של בלבול או חשיבה מואטת שבהם אינכם מצליחים להבין דברים

גורמים לקוגניציה נמוכה

ישנן סיבות שונות המשפיעות על הקוגניציה. ישנם מספר מצבים, כמו ADHD, הכוללים קשיים בקשב ומיקוד, היבט אחד של קוגניציה. מצבים אחרים, כמו הפרעת הספקטרום האוטיסטי (ASD), יכולים גם הם לכלול קשיים בעיבוד חושי – היבט נוסף. דמנציה גם משפיעה לעיתים קרובות על הזיכרון ועל התפקוד היומיומי בעוד שדיכאון, הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) והפרעה טורדנית כפייתית (OCD) כולם קשורים לתסמינים המקושרים לקוגניציה. למעשה יש מעט מאוד מצבים בריאותיים נפשיים ונוירולוגיים שאינם משפיעים בצורה כלשהי על הקוגניציה.

לפעמים שינוי קיצוני או פתאומי יותר בקוגניציה יכול להיגרם על ידי מצב רפואי או פגיעה מוחית. אם אתם חווים שינוי כל כך קיצוני, כמו בלבול לגבי היכן אתם נמצאים או מה קורה מסביבכם (או שאתם עדים לשינוי כזה אצל מישהו אחר), התקשרו לשירותי החירום באזור שלכם. זה יכול להיות סימן אזהרה למשהו רציני יותר, ופנייה לעזרה מיידית יכולה להציל חיים.

אם לא חוויתם שינויים פתאומיים לאחרונה, אבל קיבלתם ציון קוגניטיבי נמוך במיוחד ב-MHQ (0 ומטה), עליכם לפנות להערכה על ידי איש מקצוע רפואי בהקדם האפשרי. מומחה יכול לעזור לכם לקבוע את הסיבה לקוגניציה הנמוכה ולטפל בה.

האם ניתן לשפר את הקוגניציה שלי?

איך והאם אתם יכולים להעלות את הציון שלכם בטווח הקצר תלוי במה גורם לבעיה. אם יש לכם בעיה נפשית או נוירולוגית שאובחנה בעבר אשר משפיעה על התפקוד היומיומי שלכם, אז עליכם לטפל בה תחילה. טיפול תרופתי ותמיכה התנהגותית על ידי מטפל או מומחה אחר יכולים לעזור לכם להקל על התסמינים, או אולי לפשט תחומים בחייכם שאתם מתקשים איתם.

לדוגמה, אם אתם מתמודדים עם בעיות קשב, לפעמים תרופות יכולות לתת מענה לכך, כמו גם שינויים בבחירות התזונתיות ובפעילות הגופנית. פסיכיאטר או מטפל שמכיר את האתגרים הללו יכול גם לעזור לכם לפשט את המשימות היומיומיות, לסייע בלמידת מיומנויות חדשות, או למצוא סיוע עבור דברים שאתם מתקשים איתם במיוחד. אם אינכם בטוחים לאן לגשת כדי לקבל מענה מתאים, תוכלו ליצור קשר עם המינהל לענייני ניצול לרעה של תרופות פסיכואקטיביות ושירותי בריאות הנפש (SAMHSA) אם אתם נמצאים בארה”ב.

אם קיבלתם ציון קוגניציה MHQ חיובי, יש דרכים לשפר אותו בהדרגה ולשמור עליו לאורך זמן. לדוגמה, Harvard Health מציין שפעילויות מסוימות המשלבות למידה פיזית ונפשית, כמו טאי צ’י, יכולות לשפר את תפקוד המוח שלכם. Harvard Health מוסיף גם ששיפור הבריאות הגופנית, באמצעות תזונה ופעילות גופנית, יכול לשפר את תפקוד המוח. אתם יכולים גם לעבוד עם הרופא שלכם כדי לשפר את לחץ הדם, הסוכר והכולסטרול שלכם, התורמים לבריאות המוח וכולם חשובים לרווחה הפיזית והנפשית.

זה גם רעיון טוב לאתגר את המוח שלכם באופן קבוע. אנשים רבים יודעים שפעילויות כמו תשבצים ומשחקי מתמטיקה יכולים לעזור לבריאות המוח ולקוגניציה. חפשו משחקי חשיבה מהנים ומאתגרים עבורכם.

קוגניציה משפיעה על כל תחומי חייכם ויכולה להיות מושפעת ממגוון גורמים. חשוב להיות מודעים לציון הקוגניציה שלכם ולבקש עזרה במידת הצורך.